Uszkodzony laptop? Skontaktuj się z nami! 18 888 92 35 ZLEĆ NAPRAWĘ

Programowanie BIOS

piątek, 11.12.2015, godz. 12:31

Opublikowane przez: Mariusz Święch w kategorii Serwis laptopów, Studium przypadków

Niejednokrotnie do naszego serwisu trafiają laptopy, komputery z usterką: „nie włącza się”, „nie wyświetla na ekranie”. Pierwsza myśl jaka wtedy przychodzi do głowy – sugeruje problem z kartą graficzną. Otóż przyczyn tej usterki może być wiele, począwszy od uszkodzenia pamięci RAM, na przegrzanej karcie graficznej skończywszy.

Dzisiaj opiszę problem który również jest przyczyną wymienionych wyżej usterek – mianowicie uszkodzonego programu BIOS.

 

20151204_081255

BIOS - jest to „program” zapisany w pamięci stałej ROM płyty głównej oraz innych kart rozszerzeń, takich jak np. karta graficzna. W przypadku płyty głównej BIOS przeprowadza test podzespołów bazowych komputera. Jak wynika z opisu, bez prawidłowego działania BIOSu nie jest możliwe właściwe uruchomienie komputera lub laptopa.

Zazwyczaj usterka powstaje w wyniku problemów związanych z procesem aktualizacji BIOSu, np:

  • braku zasilania podczas procesu aktualizacji
  • zawieszenia systemu operacyjnego
  • nieprawidłowego pliku BIOS

Niektórzy producenci laptopów przewidzieli taką sytuację i dzięki specjalnej procedurze, jesteśmy w stanie przywrócić laptopa do życia bez ingerencji w elektronikę płyty głównej.

Jako że lubię lutowanie, preferuję programowanie kości BIOS za pomocą zewnętrznego programatora. Naprawa polega na wylutowaniu kości pamięci i zaprogramowaniu nowym „wsadem” pobranym ze strony producenta, dedykowanym do danego modelu laptopa, w tym wypadku HP. Na koniec układ z powrotem lutujemy na płytę główną i testujemy czy operacja się udała – poprzez włączenie laptopa. Dla zobrazowania zamieszczę kilka zdjęć z przebiegu całego procesu.

 popr

1

3

 

 

 

Wpis "Programowanie BIOS" nie został jeszcze oceniony.
Loading...
Specjalista ds. serwis laptopów i drukarek, sieci komputerowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Zleć naprawę on-line! Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami!

Mariusz Święch
Specjalista ds. serwisu
516 956 960